Çevrimiçi Rezervasyon Yapın veya 7/24 arayın:

0212 570 73 83

Belarus Cumhuriyeti Gümrük Kuralları

Category: Makaleler

Dünyayı Geziyorum " BEYAZ RUSYA"

Category: Makaleler

Minsk ismi nereden geliyor?

Category: Makaleler

Minsk Panoramik Şehir Turu

Category: Makaleler

Minsk'e Nasıl Gidilir?

Category: Makaleler

Silichy Cumhuriyet Dağ Kayak Merkezi

Category: Makaleler

En Yeni Makaleler

Yedi renkli çiçek

Yedi renkli çiçek Makaleler
Jenya isimli bir tane kız varmış. Günün birinde annesi onu mağazaya simit almaya göndermiş. Jenya yedi tane simit almış - kimyonlu iki tane simit ...
Devamını Oku

Minsk Camii

Minsk Camii Makaleler
Yüzü, Gönlü Mekkeye Çevirerek Tanrıya İbadet... Minsk camiiMinsk Katedral camiinin açılışı tekrar ertelendi.  Gerçi bayram namazları orada artık ...
Devamını Oku

Uçak Müzesi

Uçak Müzesi Makaleler
Açık havada bulunan uçak müzesi, Minsk çevre yoluna yakın, Borovaya kasabasında, Minsk havacılık klübü sınırları içerisinde bulunmaktadır. ...
Devamını Oku

Belarus Cumhuriyeti

Belarus Cumhuriyeti Gümrük Kuralları Makaleler
Belarus Cumhuriyeti’ni havaalanlarından giderken ve dönerken bagaj transfer kurallarını dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. ...
Devamını Oku

Nanosı etnik ve kültürel

Nanosı etnik ve kültürel kompleksi Makaleler
Nanosı etnik ve kültürel kompleksi Minsk’ten 150 km mesafesinde güzel manzaralı Naroç gölünün kıyısında bulunmaktadır. ...
Devamını Oku

Rus hamamı

Rus hamamı Makaleler
Rus hamamının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Daha 6 bin sene önce Mısırlılar vücut temizliğine çok büyük bir önem vererek yaygın olarak ...
Devamını Oku

Minsk'e Nasıl Gidilir?

Minsk Makaleler
Belarus Ulaşım Belarus Cumhuriyeti Avrupa’nın ortasında yer almaktadır. Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ile sınır komşusudur. Belarus’a ...
Devamını Oku

Minsk' te Tekne Turu

Minsk Makaleler
  Minsk’ten geçen nehrin Belarus’un en büyük nehri olmadığı, Minsk’in de bir liman şehri olmadığı halde tekne, kayık ve katamaran turları Minsk ...
Devamını Oku

Stalin Hattı

Stalin Hattı Makaleler
'Stalin Hattı' tarihi ve kültürel kompleksi, açık havada bulunan askeri ve tarihi bir müzedir. Müze, 'Afganistan Hatırası' isimli hayırseverlik vakfı...
Devamını Oku

Nerede inşa edildi Kutsal yer?
Cami, Griboyedova ve İgnatenko sokaklarının kesiştiği yerde inşa edilmiştir. Bir zamanlar burada Tatar mahallesi vardı. Şehir bahçesinin yakınındaki arsa doksanlı yılların başında Müslümanlara verilmiştir. Şehir bahçesi, tahrip edilmiş Tatar mezarlığının yerinde daha yetmişli yıllarda kurulmuştur. Bütün mezarlıktan bugüne kadar sadece bir tane mezar muhafaza edilmiş olup kimi yerlerde mezar taşları görünmektedir.
 
Belarustaki Müslümanların çoğunu Belarus Tatarları teşkil etmektedir. Onların haricinde göç sonucu olarak farklı yıllarda Müslüman olan 32 tane etnik grup eklenmiştir.
1992 yılında Minsk Camii'nin inşaat sponsorluğuna Suudi Arabistan başlamıştır ancak finansal sorunlardan dolayı tamamlanamış ve Türkler yardıma gelene kadar on yıldan fazla burası inşaatı tamamlanmamış bir bina olarak durmuştur.

Bunca zaman zarfında başkentte yaşayan Müslümanlar ibadetler için inşaat alanlarında kullanılan külübeyi ayarlamışlardır.

Müftü Ebu-Bekir Şabanoviç, — Geçici yapının içi dardı, dolayısı ile yağmurlu ve karlı havalarda pek çok kişi dışarıda ibadet ediyordu, — diye anlatıyor. — Bu bizim için çok beklenen, acı çekilerek kazanılan bir camidir. Burası müminin Yüce Allah ile doğrudan temasta bulunduğu, Yüce Allah'ın evidir.

Mihraptan minareye kadar yapısı
Projeye göre yeni bina 750 kişi alabilecektir. Gerçi buradaki insanlar emin ki; eğer bitişik bütün alanlar ve ayrıca basamaklar kullanılırsa burası iki kat daha fazla kişi alacaktır.


 
Ansiklopedilere göre, 'meçet' ('cami'nin Rusçası) 'mescit' kelimesinden türemiştir, o da kendi sırasında 'diz çökmek' manasını taşıyan 'secde' diye Arapça kelime kökeninden türemiştir. Cami, secde edilen yerdir. Müslümanlar ibadet ederken yere doğru eğilirler.

Yeni ibadethane, Sovyet yıllarında yıkılan Minsk camiinin daha büyük bir kopyasıdır. Bir önceki projeye, medrese, hocalar ve müftü odaları ve ayrıca müze için tahsis edilen mekanın bulunduğu zemin kat ilave edilmiştir. Toplantı salonu ve abdest alınması için uyarlanmış bölümler bulunmaktadır.


 
Minsk camiinin yapısı
1) Minare - müezzinin müminleri namaza çağırdığı kule. Bugün müezzinler kuleye çıkmaz, sesleri hoparlörlerden yayınlanır.
Bu minareden ezan okunmayacak. Müslüman cemaat üyeleri bütün Minsk ve civarında yaşamaktadırlar. Tayin edilen zamanda camiye kendileri gelirler.
2) Mihrap - cami duvarında bulunan girintili yer. Mihrap, Mekke tarafını (kıbleyi) gösterir. Cami imamının (namaz kıldıran kişinin) namaz kılarken cemaatin önünde durması için tahsis edilmiştir.
3) Minber - imamın cuma vaazını (hutbesini) okuduğu kürsü veya tribündür. Mihrabın sağ tarafında bulunmaktadır.
4) Minsk camiinin girişi yandandır. Bu sıradışı bir durum, genellikle cami girişi mihrabın karşısındadır.
5) Ana ibadet salonu, 347 kişilik erkek bölümü ve 165 kişilik bayan bölümü olmak üzere, iki bölüme ayrılmıştır.
6) Caminin bayan bölümüne ayrı bir giriş öngörülmüştür.
7) İbadet salonunun erkek ve bayan bölümleri arasındaki bölme.
8) Ana ibadet salonu üzerinde 380 kişilik balkon bulunmaktadır. O da ibadet edilmesi için amaçlanmıştır.
Esas ibadet salonuna beyaz oymalı korkulukları olan büyük merdivenle çıkılmaktadır.
 
Fotoğraf: Vadim Zamirovskiy (Belarusun Müftüsü)
Müftü, — Müslüman ilahiyatçıları bana şimdi diyorlar ki: 'Bak, senin cami kurallara göre inşa edilmemiştir!'. Biliyorum diye cevap veriyorum ama burada ne yapılır ki, — diye el hareketi yapar. — 1902 yılında inşa edilen caminin projesini mimar Solovyov yapmıştır. Kendisi Müslüman değildi. Hristiyan inşaat prensiplerine Müslüman mimarlığının prensiplerini ilave etmiş olduğu söylenebilir. Bizim geleneğimizde müminler giriyor ve kendilerini hemen Mekke'ye yüz çevirmiş vaziyette buluyorlar, oysa buraya sadece yan taraftan girilebilir.


 
Geleneksel olmayan giriş kısmına rağmen yeni binada minber ve mihrap gerektiği gibi doğu tarafındadır. Şantiyelerde işçi kulübesi olarak kullanılan geçici yapıda bile Müslümanlar yüzlerini doğuya çevirerek namaz kılmışlardır; orada halılar, gereken istikametin gösterilmesi amacı ile açılı olarak döşenmiştir.

Müftü, Türkiye'de yeni cami için özellikle yapılan yeni mihraba gururla bakmaktadır.

— Mihrap kurulunca o kadar sevindim ki buradan ayrılıp evime bile gidemiyordum! Benzersiz bir yapıdır. 
Caminin kubbesi altındaki zengin desenler, Türk ustalarının ellerinin işidir. Minsk'te hiç durmadan çalıştıkları söylenmektedir.


 
İbadet salonunun duvarları, Kur'an-ı Kerim ayetleri yazan levhalarla donatılmıştır.


 
İşçiler, ibadet salonu üzerindeki balkonda son hazırlıklarını tamamlamaktadırlar.


 
İbadet salonunun bir kısmı. Balkon korkuluğu arkasındaki görüntü.


 
Burada, kubbe altında da muhteşem bir avize olacaktır.


 
Müftü, balkonlarda, toplu ibadetler esnasında gençlerin namaz kılacağını söylüyor.


 
Bütün dekorasyon unsurları Doğu tarzındadır.


 
Müminlerin her işe başlarken okudukları 'Bismillah' diyen Kur'an-ı Kerim ayetinin zemininde fener görüntüsü.
Sarmal merdiven, yuvarlak minare kulesine gider. Zaten o kuleden Müslüman ülkelerinde müminleri ibadete çağıran müezzin sesi ortalığa yayılır.
— Çatının tamamı bakırdandır. Rusya'da imal edilip büyük rulolar halinde Belarus'a getirilmiştir. Burada Türk ustaları onları açıp levhalara kesmişlerdir. Almanya'dan ise bakırın elli yıl boyunca oksitlenmesini önleyen bir karışım getirilmiştir, — Belarus Müslüman başkanının sonuçlardan memnun olduğu bellidir.


 
Böyle bir manzara minareden açılmaktadır. Caminin ana binası üzerinde büyük bir kubbe vardır. Bir tanesi daha minaret kulesi üzerindedir. İbadet esnasında imamın bulunduğu mihrabın da kendi kubbesi vardır.
Burada kimleri bekliyorlar. Müminler, onların çocukları ve sadece turistler

Şimdi Müslümanlar namazlarını camide kılabilecekler. Günde beş vakit namaz kılınır, cuma günleri ise kolektif ibadet olan cuma namazları kılınır. Cuma namazlarına gitmek mecburidir.

Burada, — Üç kere sebepsiz olarak gelmediysen imandan uzaklaştın, — diye söylüyorlar.


 
Camiye girerken ayakkabılar çıkarılır.

Müslümanlar ibadet haricinde tavsiye almak için camiye giderler.

Ebu-Bekir Şabanoviç, — Her şey Allahü teâlânın elindedir, — diye söylüyor. — Bir insan, her zaman gelebileceği, gönlünü arındırabileceği bir ibadethanenin var olduğunu bilecektir. İbadethane var ise orada imam, hoca, müftü vardır. Demek ki danışmak, yekdiğeri ile istenmeyen herhangi bir ilişkiyi şeriat kanunlarına göre çözmek mümkündür. Hukuki danışma dairelerine, mahkemelere gitmeye gerek yoktur, buraya gelerek ilk önce İslam uyarınca işi halletmek mümkündür. Kimin haksız, kimin haklı olduğu tartışmasını halletmek mümkündür.


 
Müftünün söylediklerine göre Minsk'te en az 10 bin kişilik cami cemaati vardır.

Müftüye göre şimdi buraya insanlar törenler için gelmeye başlarlar. Örneğin camide gençler nikah kıydırabilecekler:

— Nikah genellikle cuma günleri, toplu ibadetten sonra yapılan kısa bir törendir. Yıldönümleri, isim koyma törenleri, hepsi burada yapılır… Bize ne kadar başvurulduğunu hayal edemezsiniz. İnsanlar yaşıyorlar, yaşadıkları yerler farklıdır, pek çok kişiyi tanımıyoruz. Oysa bir kişinin başı derde düştüğü zaman veya bir kişi vefat ettiği zaman onun kızı veya oğlu geliyor. Onların dini başka veya hiç bir dinleri yoktur ancak anne veya babasının İslam dinine mensup olduğunu ve gelenekler uyarınca toprağa verilmesi gerektiğini biliyorlar. Kimileri bir Müslüman mezarlığına defnetmek ister, kimileri için farketmez ancak dua okunması gerekir. 'Gönlümün üzerinden günahı alın', diyorlar. Yardım ediyoruz. Şimdi her şey çok daha merkezi olacak.


 
Müslüman kadınları, güzellikleri ile erkeklerin aklını çelip onları ibadetlerinden alıkoymamak için perde arkasında ibadet ederler.


 
Avizeler de Türk ürünü.


 
Müslüman takvimine göre şu an 1437 yılındayız. İslam'da kronoloji, başlangıcı Hz.Muhammed'in ve kendisine inananların Mekke'den Medine'ye hicret ettiği yıl olan hicri takvime istinaden tutulur.


 
Caminin resmi açılışına kadar ortak ibadetler için aşağıda bulunan toplantı salonu kullanılıyor.


 
İbadethaneye gelmeden önce müminin abdest alması gerekir. Vücut temizliği yok ise bunun burada sağlanması gerekir, artık bütün koşullar mevcut.
Camide dini okul olan medrese de açılacaktır. Sınıfta ders kitapları dizilmiştir. Müftü, onların diyanet işleri yetkilisinin ekspertizinden geçtiğini açıklamayı ihmal etmiyor.

Ebu-Bekir Şabanoviç, — Yetmiş yaşından büyük olan ninelerin gelip kendilerine Kur'an-ı Kerim'in Arapça okunması öğretilmesini istedikleri durumlar var. Diyorlar ki: 'Yavaş olsa da, ama yarım saatte birkaç kelime okurum'. Senin yerine başka birisinin okumasından iyidir, — diye söylüyor.

Arapça okumayanlar tercümeler üzerinde duruyor. Rusça'ya tercüme edilmiş Kur'an-ı Kerim var. Müftü, kutsal kitabı Belarus diline çevirecek olan grubun halen kurulmuş olduğunu anlatıyor.

Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra burada dinler tarihi, Belarus tarihi, Müslüman milletlerinin tarih ve kültürü öğretilecektir.

Turistler de camiye gelebilecekler. Esas olan, ibadethanede görgü kurallarına uymaları ve kurallara göre giyinmeleridir.


 
Yetişkin kadınlar camiye uzun etekler giyerek gelirler, saçları başörtü altına gizlenmiş olmalıdır.

Belarus'ta, yeni ibadethane dahil olmak üzere, toplam 12 tane cami vardır. Onların yarısı, sıradan köy evlerinde tesis edilen ibadet evleridir. Minsk camii inşa edilmeden önce onların en büyük olanı, müftünün memleketinde bulunan İvyevskaya camii idi.

— İvye bugün Belarus Tatarlarının başkentidir, onların oradaki sayısı bine yakındır. Cami nezdinde iyi bir okul, ayrı bir binada da İslam kültür merkezi vardır. Etkinlikler düzenlenir, gençler toplanır. Aynı yerde Cumhuriyet çapında ikinci derecede önemli mimari abide olan cami bulunmaktadır. Ancak devlet tamiratlar için bir kuruş dahi vermemiş, sadece Kültür Bakanlığı'ndan gelip kontrol yapan bir uzmanı tahsis etmiştir. İnsanlar tadilat için 50 bin dolar civarında ciddi bir miktarda para toplamışlardır. Ve hiçkimse şikayet etmiyor. Aynen öyle diyorlar (Not: Belarus dilinde yazılmıştır): 'Biz kimseden minnet beklemiyoruz Allahü teâlâdan başka.'
Yeni cami, Dimitrova, 41 adresinde bulunmuş olan caminin hemen hemen tam bir kopyasıdır. Eski temeli yerine şimdi 'Yubileynaya' otelinin lokantası önünde fıskiye vardır.


 
Minsk'te köhne ahşap caminin yerinde taş caminin inşaatına daha XIX. yüzyılın sonunda karar verilmiştir. Tatarlar yeni ibadethane için uzun süre boyunca para toplamışlardır, inşaatına artık yeni asırda, 1900 yılında başlanmış olup bir yıl sonra inşaatı tamamlanmıştır.


 
20. yüzyılın başında Tatarlar mahallesi böyle görünürdü. Günümüz Pobediteley caddesi bölgesinde bulunan bu yer ayrıca Tatar bostanları olarak adlandırılırdı. Belarus Tatarları hakikaten iyi bahçıvanlardır.

Ülke bilimcilerinin yazdıklarına göre, 30'lu yıllarda, 1941 yılına kadar, camide bir gıda deposu olduğunu yazıyorlar. Savaş yıllarında şehirde kalan müminler camiyi ziyaret edebilmekteydi.

40'lı yılların sonunda Müslüman cemaati dağıtılmış olup cami kapatılmıştır. 1949 yılında Minsk Tatarlarının Stalin'e, ibadethanenin kendilerine iade edilmesi müracaat yazısını yazdıkları bilinmektedir. 1962 yılında Dimitrova'daki cami imha edilmiş olup malvarlığı haciz edilmiştir.
 


Sol tarafta, uzakta, cami binası görünmektedir. Ellili yıllardır. Yakın zamanda cami yıktırılacaktır. Vitaliy Kiriçenko'nun 'Minsk. Şehrin tarihi portresi. 1953−1959' isimli kitabından bir fotoğraf.


 
1930'lu yılların Minsk'i haritasında Tatar mahallesinin alanları

Tatar kasabasının bulunduğu tahmini alan sarı renkle ayrılmıştır.
Bazı modern binalar aşağıdaki gibi rakamlarla işaretlidir:
1 - Spor Sarayı;
2 - 'Yubileynaya' oteli;
3 - 'Korona' alış veriş merkezi;
4 - 'Belarus' sineması.
Tatar kasabası yerinde bulunan modern sokaklar (mavi renkle gösterilmiştir):

Burası yeni caminin inşa edildiği yerdir

TATAR MEZARLIĞI

Maşerova caddesi     Zaslavskaya sokağı    Melnikayte sokağı    Pobediteley caddesi    Bogdanoviça sokağı Eski cami (1962 yılında yıktırılmıştır) Frunzenskaya metro istasyonu Nemiga metro istasyonu
Kalvariyskaya sokağı Romanovskaya Sloboda sokağı Nemiga sokağı Lenina sokağı 

Ebu-Bekir Şabanoviç, — Genel olarak, esas amaç, maneviyatı yeniden canlandırmaktır. İbadethane ahlak, hoşgörü, yardımlaşmanın güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır. Bu kadar katı devlet ateizminden sonra gerek Hristiyan, gerek Yahudi, gerek Müslümanlar buna ihtiyaç duymaktadırlar, — diye cami gezisini sonlandırır.

Yeni binada Ramazan ayının bitmesi vesilesi ile bayram namazı artık kılınmıştır. Resmi açılış 29 temmuz tarihine tayin edilmiş olup tekrar ileri kaydırılmıştır, eylül ayında açılması beklenmektedir. Gerçi bütün bunlar birer formalite, önemli olan, müminlerin artık kendi ibadethanelerinin var olmasıdır.

 

kaynak:

29 temmuz 2016 12:23
Snezhana İnanets / Fotoğraf: Vadim Zamirovskiy / İnfografik: Anton Devyatov / TUT.BY

http://news.tut.by/society/505552.html

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İlanlarımıza Gözatın!

Biz Sizi Arayalım

Adınızı ve telefon numaranızı bırakın biz sizi arayalım.

İLGİLİ YAZILAR

Yedi renkli çiçek
Jenya isimli bir tane kız varmış. Günün birinde annesi onu mağazaya simit almaya göndermiş. Jenya yedi tane simit almış - kimyonlu iki tane simit babası için, haşhaşlı iki tane simit an...

Minsk Camii
Yüzü, Gönlü Mekkeye Çevirerek Tanrıya İbadet... Minsk camiiMinsk Katedral camiinin açılışı tekrar ertelendi.  Gerçi bayram namazları orada artık kılınmakta, müminler bu duruma çok...

Uçak Müzesi
Açık havada bulunan uçak müzesi, Minsk çevre yoluna yakın, Borovaya kasabasında, Minsk havacılık klübü sınırları içerisinde bulunmaktadır. ...

Belarus Cumhuriyeti Gümrük Kuralları
Belarus Cumhuriyeti’ni havaalanlarından giderken ve dönerken bagaj transfer kurallarını dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. ...

Nanosı etnik ve kültürel kompleksi
Nanosı etnik ve kültürel kompleksi Minsk’ten 150 km mesafesinde güzel manzaralı Naroç gölünün kıyısında bulunmaktadır. ...

Rus hamamı
Rus hamamının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Daha 6 bin sene önce Mısırlılar vücut temizliğine çok büyük bir önem vererek yaygın olarak hamam kullanmışlardır. ...

Minsk'e Nasıl Gidilir?
Belarus Ulaşım Belarus Cumhuriyeti Avrupa’nın ortasında yer almaktadır. Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ile sınır komşusudur. Belarus’a hava, demir ve kara yollarını kullanar...

Bize Ulaşın

Nezavisimosti 58 / 435 Minsk , Belarus

 

Müşteri Hizmetleri
+375-29-756-09-86
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Canlı Destek