Çevrimiçi Rezervasyon Yapın veya 7/24 arayın:

0212 570 73 83

Beyaz Rusya, Belarus Hakkında

Belarus ülkesinin resmi adı Belarus Cumhuriyeti'dir. Küçük devletleri hesaba katmazsak, biz, Doğu Avrupa'da bulunan ve denize açılmayan tek ülkeyiz. Belarus'un Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya ve Letonya ile sınırı vardır. Devletin başkenti Minsk şehridir, diğer büyük şehirler Brest, Grodno, Gomel, Mogilev ve Vitebsk'tir. Ülkenin genel yüzölçümü 207 600 km2. Ülke, önemli ticaret yollarının kesiştiği yerde, Avrupa'nın en merkezinde bulunmaktadır.

 

Nüfusu.

Ülkenin nüfusu 9,5 milyon civarındadır. Kendini Belaruslu olarak tanımlayan % 83,73, Rus olarak % 8,26, Polonyalı olarak % 3,10, Ukraynalı olarak % 1,67, Yahudi olarak % 0,14 teşkil etmektedir. Şehir nüfusu % 74,33 oluşturmaktadır. Böylece ülke, nüfus yoğunluğu açısından 93. sırada, toprakların yüzölçümü açısından 84. sırada yer almaktadır. 

 

Devlet yapısı

Belarus üniter bir devlettir, yönetim şekli Cumhurbaşkanlığı cumhuriyeti. Belarus Devlet Başkanı, kanuni geçerliliği olan kararname ve emirname çıkarma yetkisine sahiptir. Temsilciler odası ve Cumhuriyet Konseyi'nden ibaret olan iki odalı parlamentosu vardır. Parlamentonun (Ulusal Meclis'in) yetki süresi 4 yıldır.Belarus'un 6 tane bölgesi (ili) vardır, bölgeleri ise kendi sırasında küçük bölgelere (ilçelere) ve bölgelere bağlı olan şehirlere bölünür. Minsk şehri, herhangi bir bölgeye dahil olmayan bağımsız bir idari birimdir. 

 

Ülke ismi

Ülkenin adı Belaya Rus (Beyaz Rusya) kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur. Ve bu ismin anlamının birkaç tane açıklaması vardır. Tarih bilimcilere göre bu isim, Belarus halkının saç ve giysi renginden türemiş olup, uzun bir zaman dilimi içerisinde ne Moğol istilası, ne Litvanya, ne de Moskova'ya bağlı olan bu toprakların eski özgürlüğü ve bağımsızlığının altını çizmektedir. Çağdaş Belarus'un doğu kısmının, Rusya'nın vaftizinden sonra Beyaz Rusya olarak adlandırıldığı tahmin edilmektedir. Hristiyanlığın daha sonra geldiği ve Pagan geleneklerinin daha uzun bir süre muhafaza edildiği Kara Rusya'dan farklılığının vurgulanması amacıyla da temiz anlamına gelen Beyaz ismi koyulmuştur. Ayrıca Belarus'ta çok fazla leylek vardır. Onların kendi beyaz kanatlarını ülkemizin üzerine gerip onu beyaz hale getirdiği sanılmaktadır.

 

Tarih

 Asırlar boyunca Belarus, çok sayılı ticaret yollarının kesiştiği yer konumundaydı. Burası tam anlamıyla Doğu ve Batı, Kuzey ve Güney'in kesiştiği yerdi. Belarus'un coğrafi konumu onu diğer ülkelerin kültürlerinin etkilerine açık kılmıştır. Belki de zaten bu sayede Belarus karakterinin esas özelliklerinden biri olan tolerans, diğer din, bakış açıları ve fikirlere karşı hoşgörü şekillenmiştir. Buraya gelmeniz yeter, o zaman zaten kendiniz Belarusluların sıcakkanlılığı ve misafirperverliğini takdir edersiniz. Misafirler burada sevilir ve her zaman yardım görür.

Günümüz Belarusu'nun topraklarında ilk insanlar yaklaşık 100 bin yıl önce ortaya çıkmıştır. Paleolit devrindeki ilkel insanların çok eski yerleşim yerleri Gomel bölgesi Soj ve Pripyat nehirlerinin kıyılarında keşfedilmiştir (milattan önce 26-24 bin yıla ait). 

Belarus'ta seyahat ederken 'İskandinavya'dan Yunanlara' olarak isimlendirilen meşhur yolu tekrarlamak mümkündür. Bu önemli su yolu, Kievskaya Rus (Kiev Rusyası) olarak bilinen bir doğu Slav devletinin oluşumuna vesile olan esaslardan bir tanesidir. Belarus devlet kültürünün kaynağı ve ülkenin manevi merkezi, halen turistleri cezbeden Polotsk şehri olmuştur. XIII.-XIV. yüzyıllarında oluşan Büyük Litvanya Prensliği, dış tehditlere göğüs geren güçlü bir devletti. Ortaçağ'da Belarus'a 'şatolar ülkesi' deniyordu; her 20-30 kilometre başı etraftaki halkın sığındığı müstahkem şehir ve yerleşim yerleri vardı. 1385 yılı yaz mevsiminin sonunda Büyük Litvanya Prensliği ile Polonya Krallığı arasında hanedan birliği olan Krevskaya Uniya kabul edilmiştir. Bu birlik neticesinde birleşik devletin sınırları, Ukrayna, Belarus ve Rusya toprakları sayesinde Karadeniz kıyısına kadar açılmıştır.

1569 yılında Litvanya ve Polonya Lüblinskaya Uniya birliği anlaşmasına imza atmışlardır. Bunun neticesinde iki devlet, Reç Pospolitaya isimli konfederasyon içinde birleşmişlerdir. Bu olay, Belarus şehirlerinin gelişmesine yeni bir ivme kazandırmıştır. Böylece, Grodno şehri on yıl boyunca Reç Pospolitaya'nın yöneticisi olan kral Stefan Batoriy'in ikametgahı idi. Belarus topraklarında yeni şatolar ve manastır kompleksleri inşa edilmiştir.

1772, 1793 ve 1795 yıllarında Reç Pospolitaya'nın meşhur bölünmeleri gerçekleşmiştir, bunların sonucunda ülke bölünmüş, federatif devletin bazı toprakları ise Rus İmparatorluğu'na geçmiştir.

Rus İmparatorluğu'nun son bulmasının da Belarus ile ilgili olması ayrıca dikkate değerdir: 1917 yılı şubat ayında Mogilev, St.Petersburg ve Moskova'dan sonra Rusya'nın üçüncü en önemli merkezi, ülkenin askeri başkenti haline gelmiştir. Zaten burada Nikolay II Rus ordusuna veda hitabını düzenlemiştir. 21 mart tarihinde son Rus çarı Mogilev demiryolu istasyonunda trene binmiş ve orada kendisine tutuklandığına dair beyan yapılmıştır. 

1941 yılında Büyük Anavatan Savaşı (İkinci Dünya Savaşı) yılları esnasında her üçüncü vatandaşını kaybederek Belarus faşistlerin darbesini görenlerin ilk sırasında yer almıştır. Kahraman kale ünvanı verilen Brest kalesi ve Hitler ordusunun yaktığı 600 tane Belarus köyünün hatırasını muhafaza eden Hatın köyü, Belarus halkının birer metanet simgesi haline gelmişlerdir. Halk savaşçılarının Mogilev savunmasını 23 gün tuttuğu 'Buyniçskoye Pole' (Buyniçi alanı) ve Minsk istihkam bölgesinin restore edilmiş kısmı olan 'Stalin Hattı' günümüzde gençliğin vatanseverlik eğitim merkezleri haline gelmişlerdir. Vitebsk ve Minsk bölgelerinde bulunan açık hava müzeleri halk savaşçılarının yaşamlarını tanıtmaktadırlar.

SSCB içerisinde geçirilen 70 yıl Belarus'u Rus İmparatorluğu'nun tarımsal bir taşrası halinden sıyırıp sanayisi gelişmiş bir cumhuriyete dönüştürerek ülkenin imajını önemli derecede değiştirmiştir.

Belarus'a üçüncü kez Rusya'nın, bu sefer Sovyet Rusyası'nın kaderinde bir olay arenası olma nasibi çıkmıştır. Viskuli adlı küçük bir köyde 8 aralık 1991 tarihinde Belarus, Rusya ve Ukrayna devlet başkanları SSCB'nin sona ermesine dair anlaşmayı imzalamışlardır.

Bağımsızlığını ve devlet egemenliğini kazandıktan sonra Belarus Cumhuriyeti dünyanın politik haritası üzerinde kendi yerini edinmiştir. Bugün de Çağdaş tarih ders kitabında kendine ait bölümü açarak en önemli uluslararası olaylara aktif olarak katılmaktadır.

 

İklim

 Ülkenin arazisi çoğunlukla düz, ağırlıklı olarak ülkenin merkezinde bulunan seyrek tepeler vardır. Ülkenin en yüksek noktası olan Dzerjinskaya tepesinin yüksekliği sadece 345 metredir.  Belarus'un iklimi ılıman karasal iklimdir, deniz ikliminden karasal iklime geçiş vardır. Kış döneminde cemreler sık izlenir. Yaz mevsiminde ortalama hava sıcaklığı +17 ile 20° С, kış mevsiminde ülkenin güneybatısında -4,5°C ile kuzeydoğusunda -8°C aralığında farklılık göstermektedir. Sonbahar ve kış döneminde en fazla yağış alır.

 

Ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zaman

Havanın güzel olduğu ve pek çok ilgi çekici etkinlik ve festivallerin düzenlendiği mayıs ile eylül arasındaki dönem ülke ziyareti için en iyi bir dönemdir.Kış tatilini sevenler için Belarus'ta pek çok ilgi çekici teklif vardır. Ülkede 3 tane dağ kayak merkezi var!Belarus genel olarak Rusça konuşulan diğer ülkelere benzemez. Çoğu araştırmacılara göre Belarus'ta Avrupa'nın en mutlu milleti yaşıyor. Bunun sebebi, bu ülkenin dünyanın en güvenli ve tehlikesiz ülkesi olmasıdır. Ülkede, Belarus halkının sakin hayatını sağlayan çok sivil polis vardır.

 

Vize

Türk vatandaşları ülkeye vizesiz girebilirler. Hem de Türk Havayolları ve Belavia olmak üzere iki tane havayolu şirketi her gün Minsk-İstanbul-Minsk istikametinde doğrudan seferler düzenlemektedir. Uçakta isminiz, soyadınız, geldiğiniz ülke ve gittiğiniz ülkede nerede kalacağınızı yazmanız gereken bir migration kartını doldurmanız gerekecektir. Anket formu Rusça ve İngilizce olarak düzenlenmiştir. Ülkeye girmeden önce sağlık sigortası yaptırmanız gerekecektir, ve havalimanında karşılaştığınız ilk kişiler sigortacı olacaktır. 

 

Ulaşım

Havalimanı ile Belarus Cumhuriyeti'nin başkenti Minsk şehri arasındaki mesafe sadece 50 kilometre. Yani şehir merkezine ulaşmak sadece 40-50 dakikanızı alır. Taksi (50 dolar civarı), otobüs, dolmuş veya trenle ulaşabilirsiniz. Havalimanında araba kiralayıp bütün seyahatiniz boyunca kullanabilirsiniz. Taksiler ülkede çok uygun fiyatlı. Şehir içinde 1 kilometre için yaklaşık olarak 0.5 cent alırlar. Şehrin yapısı da öyle ki katetmeniz gereken en uzun mesafe sadece 10 kilometre. 1500 kilometrelik gezilebilir su yollarında (genellikle Dniyepr havzasında) taşımacılık gerçekleştiren kendi nehir filosu var. Havayolu ulaşımı pek iyi gelişmiş değildir; ülkenin en büyük havaalanı Minsk'e yakın bulunmaktadır. Ülkede toplam 7 tane uluslararası havaalanı vardır.Belarus'un başkentine yaklaştığınızda gayet az sayıda ulaşım vasıtası olması sizi şaşırtacaktır. Hem de siz, Minsk şehrinin ana caddesi olan Nezavisimosti (Bağımsızlık) caddesi üzerinden şehre girerek kral gibi gelmiş olacaksınız. Minskliler, şehir merkezinden her iki yönde de dört şeritli bir yol geçtiği için gurur duymaktalar. Büyük bayramlar zamanında akşamları bayram ışıkları açılır.

 

Oteller ve kiralık daireler

Ülkenin her şehrinde oteller ve kiralık daireler vardır. Onların asıl yoğunluğu Minsk şehrindedir. Başkent kendi misafirlerine hostellerden tutup lüks beş yıldızlı otellere kadar her şeyi önerebilir. Ayrıca gerek şehir merkezinde gerek kenarlarında bulunan binlerce kiralık daire dikkatinize sunulacaktır. Konaklama konusunda profesyonellere güvenmek en güzelidir; o zaman tatiliniz mükemmel geçer.

Yabancı vatandaşların ülkede registrasyon prosedürünü yaptırmaları gerektiğine dikkat çekmek isteriz. Migration kartınıza geliş ve gidiş tarihini içeren bir damga vuracaklar. Otellerde bu prosedür otomatik yapılır ancak daire tutarsanız ev sahibinin yaptırmasını istemeniz gerekecek. Ülkede beş günden az kalacaksanız registrasyona ihtiyacınız yoktur.

 

Mutfak ve restoranlar

Belarus mutfağına gelince, bir tane makalemizde ondan bahsettik. Ülkede dünyanın hemen hemen her ülkesinin restoranları var. Belarus  restoranlarına hafta sonu gitmek istediyseniz önceden bir masa ayırtmanız gerekecektir. Yemeklerin fiyatları oldukça uygundur. Ancak faturadaki sıfır sayısı sizi korkutabilir.

 

Para birimi

Belarus'un para birimi Belarus rublesidir. Kuruna buradan bakabilirsiniz. Söz gelişi biz, Avrupa'da madeni para kullanmayan tek ülkeyiz. Sadece kağıt paralarımız var. Şu an itibarı ile değeri en yüksek banknotumuz 200 000 Belarus rublesidir. Her bir banknot üzerinde Belarus'un bir tane görülecek yerinin resmi vardır. Bu sayede en tembel turistler sadece paralara bakarak ülkeyi 'gezebilirler'. :)

 

Eğitim sistemi 

Eğitim sistemine gelince Belarus dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri. UNESCO derecelendirmesine göre yetişkin nüfusumuzun yüzde 99,7'si eğitimli olmak üzere 8. sırada bulunmaktayız. Kişi başı çıkan kitap sayısı açısından Belarus Avrupa liderleri arasında yer almaktadır.

 

Dini inanç

Kasım 2011 verileri itibarıyle bilgi ve analiz merkezinin araştırmalarına göre Belarus nüfusunun yaklaşık olarak %80'i Ortodoks, %10'u Katolik, %2'si de Protestanlık, İslam, Yahudilik vs. dinlere mensup.

 

Dil

Ülkede Rusça ve Belarusça olmak üzere 2 tane resmi dil var. SSCB zamanından itibaren Rus dilinin Belarus diline nazaran tarihsel olarak daha çok tercih edilmesi söz konusudur. Şu an Rus dili Belarusluların hemen hemen bütün yaşam alanlarında egemendir. Resmi belgelerin mutlak çoğunluğu Rus dilinde, medyanın çoğunda ağırlıklı olarak kullanılan dil Rusça'dır. Okullara İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve hatta Çince gibi diller öğrenilir. Ülkede konuşulan yabancı diller hakkındaki bilgileri buradan okuyunuz.

 

Devlet bayramları

1 ocak – Yılbaşı
7 ocak – Noel Bayramı (Hz. İsa'nın Doğum Günü) (Ortodoks)
8 Mart – Kadınlar günü
Ortodoks Paskalya Bayramı'ndan sonraki 9. gün- Merhumları Anma Günü
1 Mayıs — İşçi Bayramı
9 Mayıs — Zafer Bayramı
3 temmuz — en önemli devlet bayramı olan Belarus Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü
7 kasım – Ekim Devrim Bayramı
25 aralık – Noel Bayramı (Hz. İsa'nın Doğum Günü) (Katolik)

Belarus haritasını görüntülemek için burayı tıklayınız. 

Belarus ile ilgili daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız günün herhangi bir saatinde bize yazabilirsiniz. Biz mutlaka cevap vereceğiz!

İlginizi Çekebilecek Diğer İlanlarımıza Gözatın!

img
$55,00

Juravinka Hotel

Belarus, Minsk
starstarstar
Detaylar
0 / 10 Oy Yok
Detaylar
0 / 10 Oy Yok
img
Fiyat İsteyin

Minsk Otel

Belarus, Minsk
starstarstarstar
Detaylar
0 / 10 Oy Yok
img
Fiyat İsteyin

Renaissance Minsk Hotel

Belarus, Minsk
starstarstarstarstar
Detaylar
0 / 10 Oy Yok
Detaylar
0 / 10 Oy Yok
img
Fiyat İsteyin

5+1 Villa No 501

Belarus, Minsk
Detaylar
0 / 10 Oy Yok

Biz Sizi Arayalım

Adınızı ve telefon numaranızı bırakın biz sizi arayalım.

İLGİLİ YAZILAR

Yedi renkli çiçek
Jenya isimli bir tane kız varmış. Günün birinde annesi onu mağazaya simit almaya göndermiş. Jenya yedi tane simit almış - kimyonlu iki tane simit babası için, haşhaşlı iki tane simit an...

Minsk Camii
Yüzü, Gönlü Mekkeye Çevirerek Tanrıya İbadet... Minsk camiiMinsk Katedral camiinin açılışı tekrar ertelendi.  Gerçi bayram namazları orada artık kılınmakta, müminler bu duruma çok...

Uçak Müzesi
Açık havada bulunan uçak müzesi, Minsk çevre yoluna yakın, Borovaya kasabasında, Minsk havacılık klübü sınırları içerisinde bulunmaktadır. ...

Belarus Cumhuriyeti Gümrük Kuralları
Belarus Cumhuriyeti’ni havaalanlarından giderken ve dönerken bagaj transfer kurallarını dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. ...

Nanosı etnik ve kültürel kompleksi
Nanosı etnik ve kültürel kompleksi Minsk’ten 150 km mesafesinde güzel manzaralı Naroç gölünün kıyısında bulunmaktadır. ...

Rus hamamı
Rus hamamının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Daha 6 bin sene önce Mısırlılar vücut temizliğine çok büyük bir önem vererek yaygın olarak hamam kullanmışlardır. ...

Minsk'e Nasıl Gidilir?
Belarus Ulaşım Belarus Cumhuriyeti Avrupa’nın ortasında yer almaktadır. Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ile sınır komşusudur. Belarus’a hava, demir ve kara yollarını kullanar...

Bize Ulaşın

Nezavisimosti 58 / 435 Minsk , Belarus

 

Müşteri Hizmetleri
+375-29-756-09-86
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Canlı Destek